
|
|
| Mattans färger uppfattas olika beroende på i vilken vinkel man ser den. Se exempel nedan. |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |


Om du har Flash version 8 eller senare installerat kan du se en film om mattan här. Ladda hem Flash...
|
Se ett filmklipp om Hamadanmattor, klicka på play-knappen!
|
|

Hamadan Patina: Made as sample matta 135x90
| Art.nr: | EXG186 |
| Även kallad: | Hamedan, Hamadán |
| Tillverkning: |
Handknuten
|
| Storlek: | 135x90 cm * |
| Tjocklek ca: | 7 mm |
| Ålder: | Semiantik 50-100 år |
| Ursprung: | Persien / Iran |
| Lugg: | Ull |
| Varp: | Bomull |
| Knuttäthet: | ca 250 000 knutar per m² |
| | Information om knuttäthet... |

| |
Information om Hamadan Patina: Made as sample matta EXG186 från Persien / Iran. CarpetVista Patina är en serie noggrant utvalda persiska mattor. Dessa mattor har ett visst slitage som dock inte sänker intrycket av dem utan är en del av ett vackert naturligt åldrande. Gemensamt för dessa utvalda mattor är att de är minst 40 år gamla och har en elegans och harmoni i såväl mönster som färger. Vi väljer ut dessa för att bevara det fantastiska kulturarvet och för att låta dem upptäckas av en ny generation. Alla Patina-mattorna är tvättade, noggrant genomgångna och eventuella skador som skulle kunna riskera mattans fortsatta hållbarhet är lagade. Har luggen varit ojämnt sliten eller om ytskiktet av luggen skadats, har denna polerats ner försiktigt för att ge en vacker jämn yta. Slutresultatet är det bästa av två världar, en hållbar matta där man tydligt förnimmer den majestätiska känsla som bara en äldre matta kan ge. Dessutom får du en vacker matta med ett stigande värde som samtidigt är en fröjd för ögat. Dessa äldre orientaliska mattor är unika konstverk, väl värda att bevaras och användas ytterligare många generationer framöver.
Läs mer om restaurering här...
Dessa mattor knyts i 500-600 byar i ett vidsträckt område kring staden Hamadan i nordvästra Persien. Varje by eller mindre grupp av byar har sin egen påtagliga särprägel. Mattorna är i regel mycket färgstarka och ullen av god kvalitet. Sammantaget är dessa mattor mycket prisvärda och bra bruksmattor.
Läs mer om Hamadanmattor här...
|
| * |
Mattan är knuten/vävd för hand, det innebär att viss avvikelse i storlek, tjocklek, mönster och form kan förekomma. Detta gäller särskilt nomad- och bymattor.
|
|